Då var det dax, denna vanliga utvärderingen. Men på något bisarrt sätt känns det inte som om det är slut. Eller så är det att jag inte vill att det ska vara slut...Men denna kursen har varit helt underbar, att växa så som person som man gjort under denna kursen. Lära sig spela instrument, få känna på olika musik och annat. Litteraturen som vi har haft var också riktigt bra, jag menar, inte alla lärare är så nära, och inne i kursen hela tiden. Det är helt underbar att ha sån kontakt med alla och så, har det dessutom varit roligt med! I like!
Go strong! Go for another one! :)
Peace and Love
Se ya! :)
onsdag 25 maj 2011
Leda lektion 2
Momentplanering till undulatsången
Mål
Barnen skall få pröva på att sjunga undulatsången på följande olika sätt som att undulaten är stor, liten, en robot och en knasig undulat. Detta gör att barnen får fundera hur de olika undulaterna låter och hur de skall förställa sina röster för att få rätt effekt. Till texten skall vi göra rörelser som förstärker innehållet i sången och kan hjälpa barnen att förstå låten samt träna deras motorik.
Förberedelser
Vid denna aktivitet behövs inga material utan det enda vi som ledare behöver är att kunna sången och öva på hur de olika undulaterna låter. Vi har bestämt oss för att sjunga två olika varianter utav undulat sången var så vi båda får öva på att leda barngruppen.
Momentplanering Dans, Bhangara
Syfte:
Syftet med aktiviteten är att ge barnen en uppfattning om hur musik låter i olika kulturer och hur man dansar till den.
Förberedelse:
Hitta en bra låt/sång och försök hitta en dansstil till det, i detta blir det en form av Bhangara, fast i Sindhi stil. Musiken skall vara rytmisk och medryckande. Öva sedan in dansen alternativt improvisera fram en liknande dans till musiken. Försök även ta reda på lite historia och mening till musiken och vad den betyder, likaså för dansen.
Detta kan användas för att i princip spegla alla kulturer, där vissa saker kan vara svårare och andra lättare.
Vi andvände os av Ahmed Mughals låt Jiye Sindi Jiye
Genomförande:
Barnen får själv välja platser att dansa på, men de bör se pedagogen för att underlätta att se hur man skall göra. Man kan ge enkla instruktioner, men det enklaste är att visa och låta barnen följa efter i rörelserna och lära sig allt efter som man fortsätter. Sedan kan man bygga på detta genom att bygga på med andra låtar och mer invecklade rörelser allt efter barnen och pedagoger blir säkra på det.
Avslutning:
När man dansat och fått lite information, så kan man använda detta som en inkörsport till ett tema eller liknande. Detta allt utifrån hur man vill jobba, med att knyta musik till kultur och levnadssätt, eller att skilja dessa åt.
Momentplanering Massagesaga.
Syfte:
Syftet med aktiviteten är göra barnen lugna, öka deras empati till varandra, deras kreativitet, samhörighet, självkänsla och kroppskännedom.
Förberedelse:
Ta fram lugn instrumentell musik att ha som bakgrund till sagan (sång/text till musiken distraherar)
Fråga barnen om de vill ge och få massage, om ett barn inte vill så kan hon/han bara ligga och vila och lyssna till sagan och musiken. Tvinga ingen att vara med, men är man med så får man vara med hela tiden (man kan inte bara få massage och sen gå ur, då får inte det andra barnet massage)
Genomförande:
Dela in barnen i par, förslagsvis genom att leka en lek där de delas upp två och två automatiskt utan att det blir kompisval.
Om ett barn blir över så får han/hon bli masserad av pedagogen.
(Vid jämnt antal barn kan man visa rörelserna på en annan pedagog eller i luften.)
Barnen kan antingen sitta på stolar eller så ligger den som ska bli masserad på mage på golvet och den som masserar sitter på knä bredvid.
Starta musiken på låg volym och läs sagan (se bilaga) med lugn röst
När sagan är slut byter barnen plats så att alla både ger och får massage.
Avslutning:
När sagan är läst två gånger – låt musiken vara på en liten stund till och låt barnen få vila utan massage, sedan får barnen sträcka på sig i sin egen takt innan man övergår till en annan aktivitet.
Referens:
Denna massagesaga är hämtad från http://www.sagokistan.se/massagesaga.htm
Mål
Barnen skall få pröva på att sjunga undulatsången på följande olika sätt som att undulaten är stor, liten, en robot och en knasig undulat. Detta gör att barnen får fundera hur de olika undulaterna låter och hur de skall förställa sina röster för att få rätt effekt. Till texten skall vi göra rörelser som förstärker innehållet i sången och kan hjälpa barnen att förstå låten samt träna deras motorik.
Förberedelser
Vid denna aktivitet behövs inga material utan det enda vi som ledare behöver är att kunna sången och öva på hur de olika undulaterna låter. Vi har bestämt oss för att sjunga två olika varianter utav undulat sången var så vi båda får öva på att leda barngruppen.
Introduktion och genomförande
Vi samlar barnen i en ring då detta gör att alla kan se varandra och gör aktiviteten roligare och lättare för barnen att följa med i låten då de kan titta på varandra och ledarna. Vi berättar för barnen vad vi skall sjunga och går igenom sången så det blir bekanta med den samt visar tydligt rörelserna tillsången. Före varje del av sången så frågar vi hur en liten undulat kan låta och hur kan man göra rörelser till en liten fågel o.s.v.
Undulat sången:"Jag är en liten undulat" (flaxa med armarna)
"som får så dåligt med mat" (klappa handen över magen)
"för de jag bor hos" (rita ett hus i luften med pekfingrarna)
"för de jag bor hos" (rita hus igen)
"de är så snåla" (gnugga pekfinger och tumme mot varandra)
"De ger mig sill varenda dag" (tryck händerna mot varandra och låt dem röra sig som en fisk)
"men det vill jag inte ha" (skaka på huvudet)
"jag tycker bättre, jag tycker bättre" (nicka)
"om Coca-cola" (drick ur låtsas glas)
"och glass!" (ät låtsasglass)
Avslutning
Vi avslutar med att tacka dem för en rolig musikstund och berättar att Teuta och Thomas nu har planerat något roligt för dem att göra.
Referens: http://www.lekarkivet.se/lekar.php?kat=462
Vi samlar barnen i en ring då detta gör att alla kan se varandra och gör aktiviteten roligare och lättare för barnen att följa med i låten då de kan titta på varandra och ledarna. Vi berättar för barnen vad vi skall sjunga och går igenom sången så det blir bekanta med den samt visar tydligt rörelserna tillsången. Före varje del av sången så frågar vi hur en liten undulat kan låta och hur kan man göra rörelser till en liten fågel o.s.v.
Undulat sången:"Jag är en liten undulat" (flaxa med armarna)
"som får så dåligt med mat" (klappa handen över magen)
"för de jag bor hos" (rita ett hus i luften med pekfingrarna)
"för de jag bor hos" (rita hus igen)
"de är så snåla" (gnugga pekfinger och tumme mot varandra)
"De ger mig sill varenda dag" (tryck händerna mot varandra och låt dem röra sig som en fisk)
"men det vill jag inte ha" (skaka på huvudet)
"jag tycker bättre, jag tycker bättre" (nicka)
"om Coca-cola" (drick ur låtsas glas)
"och glass!" (ät låtsasglass)
Avslutning
Vi avslutar med att tacka dem för en rolig musikstund och berättar att Teuta och Thomas nu har planerat något roligt för dem att göra.
Referens: http://www.lekarkivet.se/lekar.php?kat=462
Momentplanering Dans, Bhangara
Syfte:
Syftet med aktiviteten är att ge barnen en uppfattning om hur musik låter i olika kulturer och hur man dansar till den.
Förberedelse:
Hitta en bra låt/sång och försök hitta en dansstil till det, i detta blir det en form av Bhangara, fast i Sindhi stil. Musiken skall vara rytmisk och medryckande. Öva sedan in dansen alternativt improvisera fram en liknande dans till musiken. Försök även ta reda på lite historia och mening till musiken och vad den betyder, likaså för dansen.
Detta kan användas för att i princip spegla alla kulturer, där vissa saker kan vara svårare och andra lättare.
Vi andvände os av Ahmed Mughals låt Jiye Sindi Jiye
Genomförande:
Barnen får själv välja platser att dansa på, men de bör se pedagogen för att underlätta att se hur man skall göra. Man kan ge enkla instruktioner, men det enklaste är att visa och låta barnen följa efter i rörelserna och lära sig allt efter som man fortsätter. Sedan kan man bygga på detta genom att bygga på med andra låtar och mer invecklade rörelser allt efter barnen och pedagoger blir säkra på det.
Avslutning:
När man dansat och fått lite information, så kan man använda detta som en inkörsport till ett tema eller liknande. Detta allt utifrån hur man vill jobba, med att knyta musik till kultur och levnadssätt, eller att skilja dessa åt.
Momentplanering Massagesaga.
Syfte:
Syftet med aktiviteten är göra barnen lugna, öka deras empati till varandra, deras kreativitet, samhörighet, självkänsla och kroppskännedom.
Förberedelse:
Ta fram lugn instrumentell musik att ha som bakgrund till sagan (sång/text till musiken distraherar)
Fråga barnen om de vill ge och få massage, om ett barn inte vill så kan hon/han bara ligga och vila och lyssna till sagan och musiken. Tvinga ingen att vara med, men är man med så får man vara med hela tiden (man kan inte bara få massage och sen gå ur, då får inte det andra barnet massage)
Genomförande:
Dela in barnen i par, förslagsvis genom att leka en lek där de delas upp två och två automatiskt utan att det blir kompisval.
Om ett barn blir över så får han/hon bli masserad av pedagogen.
(Vid jämnt antal barn kan man visa rörelserna på en annan pedagog eller i luften.)
Barnen kan antingen sitta på stolar eller så ligger den som ska bli masserad på mage på golvet och den som masserar sitter på knä bredvid.
Starta musiken på låg volym och läs sagan (se bilaga) med lugn röst
När sagan är slut byter barnen plats så att alla både ger och får massage.
Avslutning:
När sagan är läst två gånger – låt musiken vara på en liten stund till och låt barnen få vila utan massage, sedan får barnen sträcka på sig i sin egen takt innan man övergår till en annan aktivitet.
Referens:
Denna massagesaga är hämtad från http://www.sagokistan.se/massagesaga.htm
VFU
JAG vet, jag är en dålig människa ibland, och ag kunde gjort mer! MEN å andra sidan, så har jag haft väldigt roligt! :) jag har alltså bara lyckats släpa mig ut på en vfudag och tidsoptimist som jag är så.. ja ni vet!
Men, den enda dagen jag varit ute (förutom områdesdagen) så har jag varit med och gjort galna grejer, spelat gitarr och annat roligt med barnen. Inte för inte, vi tyckte idas sommarvisa var tråkig, så vi sjöng den i rockversion och lite sånt. Och mina små goa ungar älskade det! :) jag menar, i all ära, samma saker fast på ett nytt sätt!
Men, den enda dagen jag varit ute (förutom områdesdagen) så har jag varit med och gjort galna grejer, spelat gitarr och annat roligt med barnen. Inte för inte, vi tyckte idas sommarvisa var tråkig, så vi sjöng den i rockversion och lite sånt. Och mina små goa ungar älskade det! :) jag menar, i all ära, samma saker fast på ett nytt sätt!
Studiebesök
det första studiebesöket som jag vill presentera är från i påskas, i kyrkan på påskdagen. Egentligen hade jag velat ha julmusik, men tyvärr är det lite fel säsong för det! :)
Jag är ju uppvuxen i ett kristet hem, nu menar jag inte sådär hyper, utan mer att man går till kyrkan på söndagarna, och läser till maten och sånt. Inte livets ord eller något liknande. Så därför ligger detta mig varmt om hjärtat. Det är vacker musik, och samtidigt som det finns ett djup i den, och den menar saker för folk.
Jag är ju uppvuxen i ett kristet hem, nu menar jag inte sådär hyper, utan mer att man går till kyrkan på söndagarna, och läser till maten och sånt. Inte livets ord eller något liknande. Så därför ligger detta mig varmt om hjärtat. Det är vacker musik, och samtidigt som det finns ett djup i den, och den menar saker för folk.
projekt: Draken Drako
"Jag är draken Drako jag kan bli det jag vill om jag kämpar kämpar lite till" "
En liten men kaxig drake, som också är lite rädd för den stygga prinsessan, som i slutet blir vänner. Så kan man sammanfatta denna historia. Tänk vad underbart det är med lyckliga slut, Eller? undrar vad som hade hänt om det hade slutat olyckligt, jag tycker alla storys kan ha en bra twist på sig, men eftersom det är barn, så borde det vara ganska snällt, vilket det också blev. Ibland undrar jag med dessa hurtiga mammor (inget illa menat) som försöker få att så snuttigulligt så man kan spy, min enda fråga är VARFÖR? Hade jag haft egna barn hade jag velat att de skulle få reda på att världen inte alltid är söt och gullig, och att faktiskt jägaren skjuter haren. Men ändå, kanske är det bara jag som fått en för stor dos cynisism och sånt med mig, och en krass livssyn, men världen är ändå världen!
Tack och lov var ju faktiskt prinsessan lite småond, och man får lite dendär pirriga känslan av olust längs ryggraden, och det är perfekt! Den söta snälla Stina, som är vän med Draken, som är mesig och ändå lite roligt kaxig. Men det är nog en tolkningsfråga, men hade det bara varit jag, så hade det varit mer kaxig drake och nästan lite bitchig, men jag gillar det vi hade ändå.
Tro det elller ej, det var inte så mycket problem med våra tre grupper, och nästan inga bråk (förutom att någon blev upprörd över språkproblem, men jag menar, alla är vi olika och man kan inte vara så svensk och känna sig påhoppad bara för att nån säjer vad den tycker, hoppsan...) tur är det! :)
Det underliga var att många saker bara var, eller bara blev så utan att något egentligt beslut togs, vilket jag kan känna mig lite pissig för, men jag menar, ibland så får man ta sånt. Tyvärr säger jag, så blir man som enda killen lätt överkörd och måste slåss med näbbar och klor ibland, och då händer det att folk blir trampade på tårna, men det får dom ta, eftersom de inte lyssnar!
Å andra sidan kan jag se som Hedlin (2006) sa att det ofta finns ett "genuskontrakt" och det ÄR inte för inte att jag som man känner mig utsatt ibland. Men tack och lov att det finns olika kategorier av folk, och ålder inte spelar in om man är en kärring eller inte! ;)
Det var riktigt intressant att spela inför barnen, för de hade sån energi tillbaka, inte som att spela för en bunta döa studenter, inte döda i realtid, men för väluppfostrade för att våga spela med. Men jag menar, vad kunde man förvänta sig? Jag vet med mig själv att jag hade nog gjort likadant i den situationen... men men!
over and out!
Peace and Love! :)
En liten men kaxig drake, som också är lite rädd för den stygga prinsessan, som i slutet blir vänner. Så kan man sammanfatta denna historia. Tänk vad underbart det är med lyckliga slut, Eller? undrar vad som hade hänt om det hade slutat olyckligt, jag tycker alla storys kan ha en bra twist på sig, men eftersom det är barn, så borde det vara ganska snällt, vilket det också blev. Ibland undrar jag med dessa hurtiga mammor (inget illa menat) som försöker få att så snuttigulligt så man kan spy, min enda fråga är VARFÖR? Hade jag haft egna barn hade jag velat att de skulle få reda på att världen inte alltid är söt och gullig, och att faktiskt jägaren skjuter haren. Men ändå, kanske är det bara jag som fått en för stor dos cynisism och sånt med mig, och en krass livssyn, men världen är ändå världen!
Tack och lov var ju faktiskt prinsessan lite småond, och man får lite dendär pirriga känslan av olust längs ryggraden, och det är perfekt! Den söta snälla Stina, som är vän med Draken, som är mesig och ändå lite roligt kaxig. Men det är nog en tolkningsfråga, men hade det bara varit jag, så hade det varit mer kaxig drake och nästan lite bitchig, men jag gillar det vi hade ändå.
Tro det elller ej, det var inte så mycket problem med våra tre grupper, och nästan inga bråk (förutom att någon blev upprörd över språkproblem, men jag menar, alla är vi olika och man kan inte vara så svensk och känna sig påhoppad bara för att nån säjer vad den tycker, hoppsan...) tur är det! :)
Det underliga var att många saker bara var, eller bara blev så utan att något egentligt beslut togs, vilket jag kan känna mig lite pissig för, men jag menar, ibland så får man ta sånt. Tyvärr säger jag, så blir man som enda killen lätt överkörd och måste slåss med näbbar och klor ibland, och då händer det att folk blir trampade på tårna, men det får dom ta, eftersom de inte lyssnar!
Å andra sidan kan jag se som Hedlin (2006) sa att det ofta finns ett "genuskontrakt" och det ÄR inte för inte att jag som man känner mig utsatt ibland. Men tack och lov att det finns olika kategorier av folk, och ålder inte spelar in om man är en kärring eller inte! ;)
Det var riktigt intressant att spela inför barnen, för de hade sån energi tillbaka, inte som att spela för en bunta döa studenter, inte döda i realtid, men för väluppfostrade för att våga spela med. Men jag menar, vad kunde man förvänta sig? Jag vet med mig själv att jag hade nog gjort likadant i den situationen... men men!
over and out!
Peace and Love! :)
tisdag 24 maj 2011
leda lektion 1
Momentplanering Namnsång
Mål
Med denna namnsång vill jag att alla barn i gruppen skall känna sig sedda och få öva på sin taktkänsla. I Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet LPO 94 står följande: ” Skolan ansvarar för att varje elev efter genomgången grundskola kan utveckla och använda kunskaper och erfarenheter i så många olika uttrycksformer som möjligt som språk, bild, musik, drama och dans, (s,10). Det står även att ”Skolan skall sträva efter att varje elev utvecklar sitt eget sätt att lära” (s, 9)
Förberedelser
Det som jag behöver förbereda innan detta moment är egentligen ingenting. Det behövs ingen rekvisita utan bara vår röst och händerna. Jag ska samla alla barnen i klassen (ålder 7 år) för att vi skall ha en musikstund. Denna aktivitet räknas ta ungefär fem minuter som mest. Vi ska sitta i en ring på golvet. Det jag vill att barnen skall öva på är alla barns namn men även deras taktkänsla. Det finns inget som är rätt eller fel utan barnen skall bara öva.
Introduktion och genomförande
Jag har tänkt samla barnen genom att säga till barnen att vi skall ha en trevlig musikstund. Vi sätter oss i en ring på golvet. Namnsången kommer vara så att jag talar om för barnen att vi skall sjunga en namnsång som går på detta viset. Så sjunger jag låten så det får höra den. Den går så här:
Malin är här, Ida är här och heja heja, Thomas är här. Och i vårt glada gäng har vi Teuta här idag och tänk vad roligt att Maria är här….( om och om igen så att alla barnen blir benämnda.
Jag benämner varje barn högt och pekar på detta barn så det känner att de är en i gemenskapen. Först så kommer vi sjunga låten ett varv med bara namnen och sedan lägger jag på taktkänslan genom att klappa händerna i takt till låten. Innan vi börjar med takten så kommer jag att klappa på knäna så barnen känner takten.
Avslutning
När vi sjungit färdigt låten så kommer jag tala om för barnen att de varit duktiga och förbereda dem på kommande aktivitet.
Momentplanering: Hitta din flock
Mål
Målet med denna uppgift är att kunna få en uppfattning om hur djur kan låta, att samarbeta, organisation och förmågan att lyssna. Denna lek kan hjälpa barns blyghet och skapar en gruppkänsla hos barnen när de hittat sin djurgrupp.
Lpo94 Mål att uppnå i grundskolan
kan utveckla och använda kunskaper och erfarenheter i så många olika
uttrycksformer som möjligt som språk, bild, musik, drama och dans, (Lpo94. S.10)
Förberedelser
Vi bestämde efter en diskussion och med hänsyn till gruppens antal att fyra djurgrupper var ett bra antal. Hade det varit fler djurgrupper så hade det funnits en risk för att det hade blivit rörigt med för många ljud att lyssna till. Vi bestämde även att ta djur som låter olika, det underlättar att det är djur som barnen är bekanta med, som till exempel katter hundar och liknande. Därför valde vi tiger/kattdjur, hund, gris och en ko. Vi skrev ut bilder på djuren, för att barnen skall förstå för vilket djur det är även om de inte kan läsa och för att vissa barn kan ha svårigheter med att koppla det abstrakta namnet till ett läte.
Introduktion
Genomförande
Barngruppen delas upp i 2 grupper som får sätta sig samlat så att de har möjlighet att diskutera ihop sig angående vilken låt de tror att det kan vara.
Grupp 1 får börja välja 2 siffror som vi vänder på, bakom bilderna döljer sig ord eller bilder (ej blandat, antingen är alla ord eller alla bilder)
Barnen ska sedan försöka komma på vilken låt det är som orden/bilderna bildar. Om grupp 1 inte kan komma på vilken låt det är så går turen över till grupp 2 som får vända upp 2 nya siffror osv. tills någon av grupperna kommer på vilken låten är, då sjunger alla tillsammans och den grupp som kom på låten får poäng.
Avslutning
Om alla siffror vänts upp utan att någon kan komma på vilken låt det är så avslöjar vi vilken låt det är och sjunger den gemensamt allihop. Vi håller på så länge vi hinner eller till barnen tröttnar (alternativt tills det förberedda materialet tar slut)
Vinnarlaget vinner äran.
Under detta tillfälle hade vi egentligen ingen röd tråd genom lektionen. Man lär av sina misstag!
Mål
Med denna namnsång vill jag att alla barn i gruppen skall känna sig sedda och få öva på sin taktkänsla. I Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet LPO 94 står följande: ” Skolan ansvarar för att varje elev efter genomgången grundskola kan utveckla och använda kunskaper och erfarenheter i så många olika uttrycksformer som möjligt som språk, bild, musik, drama och dans, (s,10). Det står även att ”Skolan skall sträva efter att varje elev utvecklar sitt eget sätt att lära” (s, 9)
Förberedelser
Det som jag behöver förbereda innan detta moment är egentligen ingenting. Det behövs ingen rekvisita utan bara vår röst och händerna. Jag ska samla alla barnen i klassen (ålder 7 år) för att vi skall ha en musikstund. Denna aktivitet räknas ta ungefär fem minuter som mest. Vi ska sitta i en ring på golvet. Det jag vill att barnen skall öva på är alla barns namn men även deras taktkänsla. Det finns inget som är rätt eller fel utan barnen skall bara öva.
Introduktion och genomförande
Jag har tänkt samla barnen genom att säga till barnen att vi skall ha en trevlig musikstund. Vi sätter oss i en ring på golvet. Namnsången kommer vara så att jag talar om för barnen att vi skall sjunga en namnsång som går på detta viset. Så sjunger jag låten så det får höra den. Den går så här:
Malin är här, Ida är här och heja heja, Thomas är här. Och i vårt glada gäng har vi Teuta här idag och tänk vad roligt att Maria är här….( om och om igen så att alla barnen blir benämnda.
Jag benämner varje barn högt och pekar på detta barn så det känner att de är en i gemenskapen. Först så kommer vi sjunga låten ett varv med bara namnen och sedan lägger jag på taktkänslan genom att klappa händerna i takt till låten. Innan vi börjar med takten så kommer jag att klappa på knäna så barnen känner takten.
Avslutning
När vi sjungit färdigt låten så kommer jag tala om för barnen att de varit duktiga och förbereda dem på kommande aktivitet.
Momentplanering: Hitta din flock
Mål
Målet med denna uppgift är att kunna få en uppfattning om hur djur kan låta, att samarbeta, organisation och förmågan att lyssna. Denna lek kan hjälpa barns blyghet och skapar en gruppkänsla hos barnen när de hittat sin djurgrupp.
Lpo94 Mål att uppnå i grundskolan
kan utveckla och använda kunskaper och erfarenheter i så många olika
uttrycksformer som möjligt som språk, bild, musik, drama och dans, (Lpo94. S.10)
Förberedelser
Vi bestämde efter en diskussion och med hänsyn till gruppens antal att fyra djurgrupper var ett bra antal. Hade det varit fler djurgrupper så hade det funnits en risk för att det hade blivit rörigt med för många ljud att lyssna till. Vi bestämde även att ta djur som låter olika, det underlättar att det är djur som barnen är bekanta med, som till exempel katter hundar och liknande. Därför valde vi tiger/kattdjur, hund, gris och en ko. Vi skrev ut bilder på djuren, för att barnen skall förstå för vilket djur det är även om de inte kan läsa och för att vissa barn kan ha svårigheter med att koppla det abstrakta namnet till ett läte.
Introduktion
Vi skall försöka att bygga upp spänningsmomentet kring leken med att barnen får dra lott ur en hatt vilket djur de skall få och förklara noggrant hur leken skall gå till för att undvika missförstånd.
Genomförande
Barnen drar lott om vilket djur de får sedan får de gå runt och skaka hand med varandra och hälsa med sitt djurläte. När de stöter på någon annan med samma läte som de själva får de fatta armkrok och leta vidare efter fler som tillhör samma grupp. När alla av samma djurgrupp är samlade är leken slutförd och vi kommer att fråga om vad de tyckte om leken och hur de lyckades att hitta varandra.
Momentplanering ”Så Ska Det Låta”
Mål/Syfte
Syftet med aktiviteten är att främja barnens fantasiförmåga, att koppla ihop ord och bilder till ett sammanhang, övning på turtagande, övning på sång.
Förberedelse
Denna aktivitet är tänkt att genomföras i klass 1 eller med äldre barn då det underlättar om deltagarna kan läsa. Vi väljer ut några låtar som vi vet att barnen känner till, vi har valt att ha djurtema denna gång och därför handlar alla låtar om något djur. Till hälften av låtarna skriver vi ner små textsnuttar på 6 ord var och till den andra hälften av låtarna byter vi ut ord mot bilder som barnen sedan ska försöka komma på vad de representerar och vilken sång det bildar. Orden och bilderna numreras och sätts upp på tavlan (orden för sig och bilderna för sig).
Genomförande
Barnen drar lott om vilket djur de får sedan får de gå runt och skaka hand med varandra och hälsa med sitt djurläte. När de stöter på någon annan med samma läte som de själva får de fatta armkrok och leta vidare efter fler som tillhör samma grupp. När alla av samma djurgrupp är samlade är leken slutförd och vi kommer att fråga om vad de tyckte om leken och hur de lyckades att hitta varandra.
Momentplanering ”Så Ska Det Låta”
Mål/Syfte
Syftet med aktiviteten är att främja barnens fantasiförmåga, att koppla ihop ord och bilder till ett sammanhang, övning på turtagande, övning på sång.
Förberedelse
Denna aktivitet är tänkt att genomföras i klass 1 eller med äldre barn då det underlättar om deltagarna kan läsa. Vi väljer ut några låtar som vi vet att barnen känner till, vi har valt att ha djurtema denna gång och därför handlar alla låtar om något djur. Till hälften av låtarna skriver vi ner små textsnuttar på 6 ord var och till den andra hälften av låtarna byter vi ut ord mot bilder som barnen sedan ska försöka komma på vad de representerar och vilken sång det bildar. Orden och bilderna numreras och sätts upp på tavlan (orden för sig och bilderna för sig).
Genomförande
Barngruppen delas upp i 2 grupper som får sätta sig samlat så att de har möjlighet att diskutera ihop sig angående vilken låt de tror att det kan vara.
Grupp 1 får börja välja 2 siffror som vi vänder på, bakom bilderna döljer sig ord eller bilder (ej blandat, antingen är alla ord eller alla bilder)
Barnen ska sedan försöka komma på vilken låt det är som orden/bilderna bildar. Om grupp 1 inte kan komma på vilken låt det är så går turen över till grupp 2 som får vända upp 2 nya siffror osv. tills någon av grupperna kommer på vilken låten är, då sjunger alla tillsammans och den grupp som kom på låten får poäng.
Avslutning
Om alla siffror vänts upp utan att någon kan komma på vilken låt det är så avslöjar vi vilken låt det är och sjunger den gemensamt allihop. Vi håller på så länge vi hinner eller till barnen tröttnar (alternativt tills det förberedda materialet tar slut)
Vinnarlaget vinner äran.
Under detta tillfälle hade vi egentligen ingen röd tråd genom lektionen. Man lär av sina misstag!
måndag 23 maj 2011
Lissabon och annat skoj(+ ett musikaliskt studiebesök)
Det jag tänker på när jag ser detta är ju nån sorts folkdans, och dans och musik är ju starkt sammankopplade. hur skulle man kunna använda en dans som förmedlare av kunskap. Det jag funderar på är alltså hur man skall kunna få ett kunskapsmässigt band till dans, utifrån tex lära sig alfabet eller att räkna basic matte.Kan man göra detta? Det borde man kunna, likaväl som man sjunger alfabetsvisan och liknande, så borde man kunna "göra bokstäverna". det borde fungera, men hur man kan göra det krävs en del tanke bakom.. och mina hjul kommer fortsätta att snurra i huvudet^^
Se u later!
P&L
fredag 20 maj 2011
dethär med presentationen
Jag kommer ihåg att vi hade en lektion med musikanalys som var väldigt intressant, där en av artisterna var J-M Jarre, som jag konstigt nog inte kände igen. Trots det, så är ju änå analysen av musik viktig, att också lära sig att se den på ett annat sätt än att bara lyssna. Vi fick under lektionen lära oss att lyssna efter instrument, rytmer och känslor. Detta är intressant, eftersom känslorna skiljer dig åt, men musiken är densamma. Likväl så är ju hur man uppfattar instruments olika ljud, för vissa är en tabla bara en trumma och för andra som vet vad det är så är det en tabla. Det har ju också med musikkunskaperna att göra, och hörselförmågan. Så, alla uppfattar vi musik olika, eller hur? För vi är alla individer, och läroplanen beskriver ju att vi skall uppmuntra till att hitta sitt eget, och bli en individ.
Men presentationen var det ju, man kan ha en döbra låt, men en kass presentation och vice versa och det faller ändå. Jag skulle vilja säja att Jarres musik inte är den bästa alltid, men han gör en fruktansvärt snygg show av det, alltså blir det bra. Det är lite som med schlager, som jag måste ta upp nu i dessa tider av ESC och annat roligt. Ta våran svenska låt som kom trea, kanske inte den bästa, men refrängen sätter sig och många går runt och visslar och nynnar på den utan att veta om det. Dessvärre kommer det nu lite cynism från min sida som säger att han egentligen bara vann dör att han ser bra ut och alla fjortisar röstade på honom. Jag tror inte det var en skäggig tant på 75 bast som röstade på honom. Men vad vet jag? kan man tävla i musik? det är en annan fråga, i och med att kulturen är bunden till musiken och tvärt om, så borde helt enkelt svaret bli nej. Men ändå så är det alltid lika roligt att se länder som man undrar, "Vad tänkte de när de skickade detta?!?". Men jag menar, jag tänkte lite så förra året, jättebra låt, men totalt fel tillfälle för en söt tjej med gitarr ensam på scenen, känndes så 1982.... tyvärr alltså!
Men ibland så är det sånt som händer, och det är inget man kan göra någåt åt. Jag tänkte också på detta med processerna som vi pratat så mycket om, hur skall man kunna få ner tankar i ord om det man tänker inte är i ord? ironiskt nog så är det just det vi ska göra, men tack och lov behöver vi inte vara så akademsika i vårt sätt att skriva denna gången. Så då går det lite lättare, men mer om detta i nästa inlägg!
Nu ska du njuta av detta:
så ska jag äta frukost och dricka kaffe! :)
Over and out!
P&L
Men presentationen var det ju, man kan ha en döbra låt, men en kass presentation och vice versa och det faller ändå. Jag skulle vilja säja att Jarres musik inte är den bästa alltid, men han gör en fruktansvärt snygg show av det, alltså blir det bra. Det är lite som med schlager, som jag måste ta upp nu i dessa tider av ESC och annat roligt. Ta våran svenska låt som kom trea, kanske inte den bästa, men refrängen sätter sig och många går runt och visslar och nynnar på den utan att veta om det. Dessvärre kommer det nu lite cynism från min sida som säger att han egentligen bara vann dör att han ser bra ut och alla fjortisar röstade på honom. Jag tror inte det var en skäggig tant på 75 bast som röstade på honom. Men vad vet jag? kan man tävla i musik? det är en annan fråga, i och med att kulturen är bunden till musiken och tvärt om, så borde helt enkelt svaret bli nej. Men ändå så är det alltid lika roligt att se länder som man undrar, "Vad tänkte de när de skickade detta?!?". Men jag menar, jag tänkte lite så förra året, jättebra låt, men totalt fel tillfälle för en söt tjej med gitarr ensam på scenen, känndes så 1982.... tyvärr alltså!
Men ibland så är det sånt som händer, och det är inget man kan göra någåt åt. Jag tänkte också på detta med processerna som vi pratat så mycket om, hur skall man kunna få ner tankar i ord om det man tänker inte är i ord? ironiskt nog så är det just det vi ska göra, men tack och lov behöver vi inte vara så akademsika i vårt sätt att skriva denna gången. Så då går det lite lättare, men mer om detta i nästa inlägg!
Nu ska du njuta av detta:
så ska jag äta frukost och dricka kaffe! :)
Over and out!
P&L
Alltså, ibland så tänker man ju...
Jag satt här om dagen och tänkte (ovanligt va?) på det här med språket. Visst, vi har haft Jörgen, och det gör inte saken bättre utan man tappar allt av intresse för språk. Men ändå, när man kommer över och hittar något skrivet på gammalsvenska, eller liknande. Men men, sånt är ju livet, och kjolen är randig som min mor brukar säga!
Jag tänker förklara nu varför jag skriver som jag gör här, jag vill inte att det ska bli tråkigt och läsa, utan att det ska vara mig som genomsyrar texten. Jag skall finnas i allt, för det är min portfolio och mina personliga reflektioner. Det jag tänker är att om jag skall kunna skriva en sånhär grej utan att vara personlig så blir det ju ändå ett arbete som vilket annat, det jag vill är att kunna vara stolt för det. Jag vill kunna visa upp mina tankar och vara stolt över dem. Samtidigt så vill jag visa hur jag reflekterar över kursens olika delar. Vissa skriver varje dag, jag har ju varit lite dålig på att uppdatera som sagt. Men ändå så tänker jag att det som jag kommer skriva här, i mina få inlägg kommer vara lika värt som de som skriver varje dag.
Det jag sitter och tänker på nu är min resa till Portugal, och hur det påverkar mig som person. med andra ord hur deras musik och kultur påverkar mig, för jag kände Fado, jag fick känslan av smärtan och saknaden. jag frågade en sångerska om vad det handlade om, och hon svarade bara "all the loves of your life, good or bad". Fado är alltså just kopplad med känslor, som egentligen alla intryck är, men just denna musiken kanske är något mera?
Nu har jag tyvärr innte hunnit hämta mina lissabonbilder från kompisens dator, men fär kommer ett videoklipp från 2008 (från samma ställe, samma artister och samma låt) som jag satt och kollade på.
Inte et öga torrt vid bordet kan jag meddela. men nu frukost! :)
Se ya ppls! :)
Jag tänker förklara nu varför jag skriver som jag gör här, jag vill inte att det ska bli tråkigt och läsa, utan att det ska vara mig som genomsyrar texten. Jag skall finnas i allt, för det är min portfolio och mina personliga reflektioner. Det jag tänker är att om jag skall kunna skriva en sånhär grej utan att vara personlig så blir det ju ändå ett arbete som vilket annat, det jag vill är att kunna vara stolt för det. Jag vill kunna visa upp mina tankar och vara stolt över dem. Samtidigt så vill jag visa hur jag reflekterar över kursens olika delar. Vissa skriver varje dag, jag har ju varit lite dålig på att uppdatera som sagt. Men ändå så tänker jag att det som jag kommer skriva här, i mina få inlägg kommer vara lika värt som de som skriver varje dag.
Det jag sitter och tänker på nu är min resa till Portugal, och hur det påverkar mig som person. med andra ord hur deras musik och kultur påverkar mig, för jag kände Fado, jag fick känslan av smärtan och saknaden. jag frågade en sångerska om vad det handlade om, och hon svarade bara "all the loves of your life, good or bad". Fado är alltså just kopplad med känslor, som egentligen alla intryck är, men just denna musiken kanske är något mera?
Nu har jag tyvärr innte hunnit hämta mina lissabonbilder från kompisens dator, men fär kommer ett videoklipp från 2008 (från samma ställe, samma artister och samma låt) som jag satt och kollade på.
Inte et öga torrt vid bordet kan jag meddela. men nu frukost! :)
Se ya ppls! :)
tisdag 22 mars 2011
Låten om Draken made by the group
Vers1: Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag har en jättesvans som jag kan vifta på
Den håller jag min, balans med då
Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag har en jättesvans som jag kan vifta på
Den håller jag min, balans med då
Ref: Hej hå jag dansar så
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Vers2: Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag har en jättemun jag kan bitas med
Och om det inte passar, så sprutar jag eld
Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag har en jättemun jag kan bitas med
Och om det inte passar, så sprutar jag eld
Ref: Hej hå jag dansar så
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Vers3: Jag é en stor drake i grönt fodral
Jag é en stor drake i grönt fodral
Magen min, är tjock o fin
Jag äter alltid, maten med ett flin
Jag é en stor drake i grönt fodral
Magen min, är tjock o fin
Jag äter alltid, maten med ett flin
Ref: Hej hå jag dansar så
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Hej hå jag dansar så
Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
Vers4: Nu har jag dansat runt hela dagen lång Jag dansar, dansar, dansar runt på tå
Träffar jag en vän, får du vara med
Jag tar din hand o vi dansar en sväng
Det blir en väldans massa fart o fläng
och jag är trött
Så nu ska ja sussa så sött
schhh schhh schhh schhh
måndag 7 mars 2011
nämen se god kväll på er alla! :D
Titta där folket! jag har lagt upp ännu en video som jag hittade på kompisens profil. Rastak, en musikstil från Iran lite gungigt och humbaklunsigt sådär. ingen aning vad han sjunger om, men jag kan fråga min lilla granne om det...
måndag 21 februari 2011
uhm... justdet ja... min blogg ja..
då var vi ju här igen, att jag är ungefär lika seg som en gnu att uppdatera min blogg, men nu sitter jag här med min favoritspellista för tillfället, lite lugn trevlig musik som passar bra till när man ska skriva bloggen. Jag menar, man är ju inte mer än människa, och jag får änna lite dåligt samvete när man ser alla hurtbullar som uppdaterar sin blogg stup i ett. Men sån e inte jag... inte än iallafall! Jag menar, tänk hur tråkig världen skulle vara om vi inte var olika, allt skulle vara väldigt... dystert! Inte så alltså, men jag menar att om folk är likadana så blir det ju tråkigt för det kommer inte finnas nån variation på saker, i och för sig man skulle antagligen inte då veta av något annat så då skulle det ju inte vara tråkigt! Men vad hände nu då? jag skulle ju blogga om musik och sånt, men än en gång spinner mina tankar iväg, men det är nog en del av den så kallade skaparprocessen. Huruvida det är så eller inte, så var det iallafall väldigt roligt att göra låtar förra veckan. Så, nån som kan gissa vad för stil på låten jag gjorde? utan att fuska nu alltså... hmpf... jag visste det! ni är ena fuskare... men självklart blev det en lugn låt med snälla trummor och lite flöjt, för att avslutas med en hysterisk sitar!
Jag gillar mina citat, det kan ni som läst min andra blogg vittna om... varesig det är Di Leva, Twain eller Bradshaw, så är de ändå kloka, och jag gillar den lilla komprimerade visdom de ger. Men nu sitter jag här och lyssnar på denna musiken, så kan jag inte annat göra än att tänka på hur man kan skapa nåfot så faschinerande från något så enkelt som ljud och olika instrument. Jag kollade just på ett youtube klipp med Jean-Michel Jarre när han spelar på laserharpan, bara en sån enkel sak är så efektfull. Ta bara en enkel rytm, hanklapp och sång eller en ensam trumma eller något liknande. Man kan bygga en sån komplexitet som väcker känslor hos den som lyssnar på det.Det behöver inte vara annorlunda, det kan vara vad som helst, typ folk som spelar på grejer från köket. Visst, kalla mig galen, men jag gillar faktiskt musik som inte är västerländsk. Jag menar det finns inget som är så energifullt som lite afrikansk musik, eller mellanöstern dunkadunka, bortsett från något synth eller technoigt typ... men.. aja!
Svimma lugnt!
torsdag 10 februari 2011
Då var det ju änna dax eller? skulle tro det ja....
Jahaja... då har nog verkligheten kommit ikapp mig igen, jag tänkte såhär, att en blogg, det borde vara lätt att komma ihåg att uppdatera och hålla koll på... men som jag är så... tja... råkar jag ju glömma sånthär allt som oftast, så nu har jag gjort den till min startsida... så nu KAN jag inte glömma bort den!
Så, då var ursäkterna avklarade... jag menar, vem är så dum att man glömmer en blogg? definitivt inte jag!;) hihih! vad har då hänt, förutom all den roliga musikeriet? förkylningar och annan små jäkelskap... men jag menar, inget som lite alvedon från Polen inte fixar, tillsammans med de kinesiska vitaminerna! så nu är jag pigg som en makrill igen! jag är alltså då en sån människa som inte gillar att skriva romanbloggar, men lite kul måste man ju hittta på eller?
Jag har köpt en gitarr, har även hittat ett fint piano som jag tror är påväg in i mitt lilla rum på 22m2, måste flytta på bokhyllan lite bara, så funkar det fint!! Jag har en känsla att i slutet på denna kursen kommer mitt rum se ut som Cyckelhandlarn på Stale, fast med musikinstrument i stället för en kombinerad verkstad/fikaplats/cyckelshop/reservdelslager för allt... även till Höghjulingar! Men mitt rum ser just nu inte bättre ut än Nagasaki, efter atombomben... inte före! Det har blivit lite rörigt, det är kombinerat med att bo två personer i några veckor och diverse kreativa projekt som hotas att förstörasom man trampar på dom... Men, jag menar, vad vore väl ett rent rum gentemot ett skulpturprojekt av strykjärn? nä, tänkte väl att du också skulle välja strykjärnet... och kanske borde jag inte säja detta? njaa skit samma! ... det meterhöga papiermaché huvudet som lurar i garderoben och tavlan som är halvmålad, det enda som saknas är färgen!
Men oj, vad hände här? jag skulle ju prata om musik, och inte mina projekt.... Gitarr, trummor och klaviatur är nog det som jag borde skriva mer om idag, men jag är lat, så jag slänger upp en podcast länk istället med lite go persisk musik som inte sitter fel när man gör något... eller inte gör något! kan rekomendera att lyssna ungefär 2:45, en rätt go "rap" där! :P
Svimma lugnt! jag uppdaterar INTE live från melodifestivalen på lördag... jag skriver för långsamt! XD
Så, då var ursäkterna avklarade... jag menar, vem är så dum att man glömmer en blogg? definitivt inte jag!;) hihih! vad har då hänt, förutom all den roliga musikeriet? förkylningar och annan små jäkelskap... men jag menar, inget som lite alvedon från Polen inte fixar, tillsammans med de kinesiska vitaminerna! så nu är jag pigg som en makrill igen! jag är alltså då en sån människa som inte gillar att skriva romanbloggar, men lite kul måste man ju hittta på eller?
Jag har köpt en gitarr, har även hittat ett fint piano som jag tror är påväg in i mitt lilla rum på 22m2, måste flytta på bokhyllan lite bara, så funkar det fint!! Jag har en känsla att i slutet på denna kursen kommer mitt rum se ut som Cyckelhandlarn på Stale, fast med musikinstrument i stället för en kombinerad verkstad/fikaplats/cyckelshop/reservdelslager för allt... även till Höghjulingar! Men mitt rum ser just nu inte bättre ut än Nagasaki, efter atombomben... inte före! Det har blivit lite rörigt, det är kombinerat med att bo två personer i några veckor och diverse kreativa projekt som hotas att förstörasom man trampar på dom... Men, jag menar, vad vore väl ett rent rum gentemot ett skulpturprojekt av strykjärn? nä, tänkte väl att du också skulle välja strykjärnet... och kanske borde jag inte säja detta? njaa skit samma! ... det meterhöga papiermaché huvudet som lurar i garderoben och tavlan som är halvmålad, det enda som saknas är färgen!
Men oj, vad hände här? jag skulle ju prata om musik, och inte mina projekt.... Gitarr, trummor och klaviatur är nog det som jag borde skriva mer om idag, men jag är lat, så jag slänger upp en podcast länk istället med lite go persisk musik som inte sitter fel när man gör något... eller inte gör något! kan rekomendera att lyssna ungefär 2:45, en rätt go "rap" där! :P
Svimma lugnt! jag uppdaterar INTE live från melodifestivalen på lördag... jag skriver för långsamt! XD
fredag 21 januari 2011
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)