Under vår musiklektion kommer vi utgå från våra fem sinnen. Hörsel, synen, lukten, känseln och smaken. Malin och Ida kommer börja med låten: Sätt ett finger av Mora Träsk. Detta för att vi skall kunna introducera alla de fem sinnena för barnen. Vi kommer att sjunga och göra tillhörande rörelser (se momentplanering 1). Sedan fortsätter Maria med en lek: Hitta föremål med hjälp av ljud. Denna lek hjälper barnen att öva på att kommunicera med hjälp av ljud (se momentplanering 2). Efter Maria kommer Teuta att göra en lek med barnen. Leken innebär att barnen skall få möjlighet att öva sitt hörselsinne samt att avståndsbedöma (se momentplanering 3). Sist på vår lektion kommer Thomas att leda en rytmiklek likt följa John fast med trummor. Barnen kommer att få härma det som ledaren gör på sitt instrument. Som en form av eko. Detta innebär att barnen tränar på sitt hörselsinne samt taktkänsla. Barnen kommer få turas om att vara ledare(se momentplanering 4).
Moment planering 1 till sången: Sätt ett finger.
MålBarnen skall öva på sina fem sinnen, öva på sin grov- och finmotoriksamt sjunga och ha roligt.
”Förskolan skall sträva efter att barnen får utvecklas sin skapande förmåga och sin förmåga att förmedla upplevelser, tankar och erfarenheter i många uttrycksformer så som lek, bild, rörelser, sång, musik, dans och drama” (Lpfö, 98 s, 9)
Vi skall sjunga, spela piano samt göra rörelserna som hör till låten. Genom detta får barnen uppleva sin fem sinnen. Enligt Uddén (2004) har pedagogen en central uppgift som innebär att ta tillvara på och stimulera barnens medfödda musiska förmåga, att med takt, rytm och ton kunna utveckla den. Detta skall ske genom koordination med andra.
FörberedelserVid denna aktivitet behövs inga material utan det enda vi som ledare behöver är att kunna sången, rörelserna och noterna till pianot. Vi börjar med att gå igenom de fem sinnena med barnen. Smak, lukt, ljud, känsel och syn. Vi har gjort upp att en av oss spelar piano och en visar rörelserna. Sjunger gör vi båda två.
Introduktion och genomförandeVi samlar barnen i en ring då detta gör att alla kan se varandra. Detta gör aktiviteten roligare och lättare för barnen att följa med i samt att de lätt kan titta på varandra och ledarna. Vi berättar för barnen vad vi skall sjunga och går igenom sången så det blir bekanta med den samt visar tydligt rörelserna till sången.
Sången: Sätt ett finger.
AvslutningVi avslutar med att tacka barnen för en rolig musikstund och berömmer dem för att de vart så duktiga med alla sina fem sinnen.
Referens: Lpfö
Uddén, Berit. Tanke, visa, språk: musisk pedagogik med barn. Lund: Studentlitteratur.
Momentplanering 2 Gömma nyckeln, med ljudMaterial Nyckel eller något annat att gömma, jag väljer ett gosedjur
Trummor, eller några andra instrument
GenomförandeDeltagarna sitter i en ring på golvet. Lekledaren väljer en person, om det är många barn kan lekledaren välja två som tillfälligt får lämna rummet. En annan deltagare (eller två) får ett föremål att gömma någonstans i rummet.
När föremålet är gömt kallas personen tillbaka in och ska nu leta rätt på det. Med de andra barnens instrument, förslagsvis trummor markerar barnen hur nära eller långt letaren är från föremålet. Ju närmre desto snabbare slag. När föremålet är upphittat väljer lekledaren ut en ny person som får lämna rummet medan letaren nu blir gömmare. Innan leken börjar kan det vara bra att barnen får pröva på att spela stark, svagt, långsamt och fort på instrumenten för att leken skall fungera.
SyfteDe deltagande får i denna lek träna på att samarbeta med att spela instrumenten tydligt så att den som letar vet när hon/han är nära det gömda föremålet samt öva sin hörsel och motorik på att spela. I denna lek får även personen som letar efter att lyssna riktigt noga om instrumenten spelas stark, svagt, långsamt och fort på instrumenten. Uddén(2004) menar att en stor del utav leken handlar om samspel och kommunikation i form utav rytmer, verbalt och i med hjälp utav kroppen. I denna lek får barnen träna på att kommunicera med ljud. Man kan även göra denna lek mer utmanande igenom att den som letar har ögonbindel och bara använder sitt hörselsinne, detta fungerar dock bättre i mindre barngrupper.
Referenser:
http://www.lekarkivet.se/lekar.php?sida=1&kat=pop#267
Uddén, Berit. Tanke, visa, språk: musisk pedagogik med barn. Lund: Studentlitteratur.
Momentplanering 3 Namn och ljud på instrumentSyfte:
Syftet med denna aktivitet är att barnen för träna hörselsinnet, avstånd samt vilket instrument som spelas och sedan genom att hitta vart instrumentet spelas.
Förberedelse:Pedagogen tar fram lite olika instrument som gitarr, trumma, maracas, visar barnen och lär barnen namn på just det instrumentet som spelas. Sedan får barnen sitta vart de vill och pedagogen alltid utgår ifrån deras vilja, om barnen vill sitta vid hörnet eller i mitten av rummet.
Genomförande:
Pedagogen ber barnen blunda och sedan spelar ett av instrumenten. Barnen får gissa vilken instrument det är som spelas och samt vart den är och försöka komma nära personen som spelar. Sedan ger pedagogen instrumentet till det barnet som gissar rätt och sitter nära (bakom).
Avslutning:Avslutningen av aktiviteten blir så att alla barn ställer sig bakom varandra och dansar runt genom att hålla instrumenten och sjunga en sång som de får välja själva. Enligt Uddén (2004) så innebär detta en övning av de sociala kunskaperna genom det musiska lärandet, de får ett multikommunikations strategi för att uttrycka tankar genom sång och rörelse.
ReferensUddén, Berit. Tanke, visa, språk: musisk pedagogik med barn. Lund: Studentlitteratur. Momentplanering 4 Trummlek/instrumentlek
SyfteSyftet med denna aktiviteten är att få barnen att lyssna och känna rytmer och kunna härma dem. Det ger dem även en möjlighet att kunna uttrycka sig, utan att känna sig utpekade.
FörberedelseTa fram instrument, till exempel maracas, trummor, cabassas och liknande instrument för rytmik. Fråga barnen om de vill vara med och spela, de som inte vill kan bara sitta med.
MaterialTrummor, maracas, rytmikinstrument av olika sorter.
GenomförandeLåt barnen själva välja instrument, du som pedagog bör ha en trumma, vilket gör det enklare att leda, eftersom du kommer börja leda aktiviteten. Improvisera eller förbered enkla slag eller loopar som du slår på trumman och barnen härmar. Det kommer bli ett slags följa John med instrument. Allt eftersom tiden går så kan du utöka och göra svårare slingor. Efter en stund kan du låta barnen byta instrument så alla får prova på olika instrument. De mesta slag och liknande går att göra på dessa instrument.
Man kan även låta ett barn ta över att leda gruppen i följa John leken, detta är då frivilligt.
Detta är ju en rytmiklek, vilket också är en kulturellt betingad sak, för alla kulturer har olika sätt och olika rytmer, så det kan skilja sig från barn till barn vad den gör för något. Sedan kan man också sätta ord till leken, och utvidga den på det sättet ramsor och rim sagor och historier berättas till ackompanjemang av instrumenten (Uddén 2004).
AvslutningNär man anser att man är färdig, eller att barnen börjar tröttna på det, så kan man avsluta den med att göra korta slag på trumman som en rytm från en låt, till exempel ”evereybody dance now” eller liknande, något som alla kan.
ReferensUddén, Berit. Tanke, visa, språk: musisk pedagogik med barn. Lund: Studentlitteratur.